فران - قیمت گذاری ممبران

قیمت گذاری ممبران اسمز معکوس

قیمت ممبران های اسمز معکوس وابسته به مشخصات فنی ممبران و شرکت تولید کننده ممبران است. مشخصات فنی ممبران از قبیل سایز، نوع، جنس، مقدار سطح، کاربرد، مقاومت در برابر فولینگ، مقاومت در برابر دما یا فشار بالا و شرکت تولید کننده تعیین کننده قیمت ممبران می باشد. نوع کاربری از ممبران  اسمز معکوس برای مصارف شیرین سازی آب دریا یا آبهای لب شور منجر به تقسیم بندی ممبرانها به دو گروه ممبرانهای BW (Brackish water) و SW (seawater) توسط شرکتهای تولید کننده شده است.

سایز ممبران اولین فاکتور تعیین کننده قیمت ممبران می باشد. به طور معمول ممبرانهای اسمز معکوس در قطرهای 5/2 ، 4 و 8 اینچ و به ندرت در سایز 10 اینچ تولید می شوند. با افزایش قطر و طول ممبران، سطح قابل دسترس برای انجام فرایند اسمز معکوس افزایش یافته و ظرفیت شیرین سازی و باتبع آن قیمت نیز متناسب با آن افزایش می باید. ظرفیت شیرین سازی ممبرانهای اسمز معکوس وابسته به سایز ممبران از حدود 6/0 مترمکعب بر روز تا حدود 50 مترمکعب در روز در ممبرانهای هشت اینچ متغیر است.

ممبرانهای SW نیز که برای شیرین سازی آب دریا مورد استفاده قرار می گیرند از ممبرانهای BW که برای شیرین سازی آبهای شور با TDS پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند، قیمت بالاتری دارند. با افزایش TDS یا املاح محلول آب شور ورودی به ممبران، فشار مورد نیاز برای شیرین سازی نیز افزایش می یابد. حداکثر فشار قابل تحمل برای ممبران مطابق کاتالوگ های سازنده، تعیین کننده نوع ممبران مناسب اعم از BW یا SW برای شیرین سازی است. حداکثر فشار قابل تحمل برای ممبرانهای BW حدود 40 بار و ممبرانهای SW حدود 80 بار می باشد. البته برخی از تولید کنندگان نظیر شرکت DOW ممبرانهای ویژه ای با تحمل فشار حدود 120 بار را نیز تولید کرده اند که با قیمتهای بالاتری برای شیرین سازی جریانهای Concentrate به فروش می رسند.

جنس ممبرانهای اسمز معکوس از کامپوزیت لایه نازک Thin-film composite membranes (TFC) تشکیل شده است. لایه های این کامپوزیت که به عنوان یک غشای نیمه تراوا عمل می کند از دو لایه پولی سولفون و پلی آمید به ضخامتهای 50 میکرون و 200 نانومتر تشکیل شده اند. البته شرکتهای تولید کننده با تغییر خواص کامپوزیت ها ممبرانهایی با قابلیت ارتقا یافته تولید می کنند که قیمتهای بالاتری از ممبرانهای روتین تولیدی برای مصارف عمومی دارد.

فاصله محل فروش از مبادی تولید کننده ممبران و قوانین گمرکی هر کشور نیز از عوامل تعیین کننده قیمت ممبران به شمار می رود. قیمتهای ممبرانهای صنعتی هشت اینچ برای شیرین سازی آبهای لب شور با توجه به برند شرکت تولید کننده و محل مصرف از 350 دلار تا 550 دلار متغییر است. در مورد ممبرانهای SW نیز قیمت فروش ممبران وابسته به برند و محل تحویل ممبران از 400 دلار تا 650 دلار متغیر است. این در حالی است که متأسفانه ممبرانهای تقلبی با برندهای معتبر نظیر filmtec با کیفیت بسیار پایین تر با قیمتهای اندکی کمتر به فروش می رسند.

 

 

 بخش‌های دیگر