فران - فیلترهای بستر ثابت

فیلترهای بستر ثابت

فیلترهای کربنی

فیلترهای کربنی

 فیلتر کربنی( CARBON FILTER)

 

فیلتر کربنی برخلاف دیگر فیلترهای هوا فقط گازها و بخارات موجود در هوا را جداسازی می‌کند. در این فیلترها قطعات کربن فعال درون قاب‌هایی که ساختار اصلی فیلتر را تشکیل می‌دهند قرار می‌گیرند و این قطعات مولکول‌های گاز و بخارات موجود در هوا را جذب می‌کنند. فیلترهای کربنی توانایی جذب بخارات موجود در هوا را تا میزان چند پی‌پی‌ام(ppm) دارا می‌باشند. کاربرد اصلی فیلترهای کربنی در سیستم‌های تهویه مطبوع، جداسازی دود سیگار و بوهای ناخوشایند از هوای داخل ساختمان‌ها می‌باشد. برای بازدهی هرچه بیشتر این فیلترها و به منظور جلوگیری از رسوب ذرات گردوغبار موجود درهوا بر روی فیلترهای کربنی باید در مسیر هوای ورودی به فیلتر از یک پیش فیلتر استفاده نمود.

فیلترهای کربنی برای زدودن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب در مراحل تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

                                            

 

 

 

 

                                                                                

 فیلتر شنی( SAND FILTER)

 

موارد کاربرد: در استخر ها،نیروگاه ها و ... برای تصفیه ی آب ها و جدا سازی ذرات محلول.

توضیحات فنی:

فیلتر شنی برای تصفیه ی آب های که دارای ذرات درشت می باشد، به صورت فیزیکی و به صورت فیلتر کردن آب، برای تصفیه ی آب ورودی استخر ها و همچنین در مكان هايي که آب رودخانه یا دریاچه تغذيه كننده ي بويلر  است، استفاده می شود.

همچنین در استخر ها پس از مدتی چربی و ذرات اضافی از بدن انسان (مو،پوست و...)  و ذرات اضافی از محیط وارد آب استخر می شوند. فیلتر شنی مسولیت دارد تا با تصفیه کردن این آب به صورت فیزیکی و عبور دادن آب از روی سیلیس در چندین مرحله و سپس عبور آب تصفیه شده از نازل ها به بیرون ، این آب را قابل استفاده ی مجدد کند. از فیلتر شنی در سیستم های تصفیه آب شهری هم استفاده می شود.

 انواع فیلتر ها:

فیلتر ها به منظور جدا کردن آلودگی هایی همچون میکرو ارگانیسم ها و بعضی باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه عمدتا دو نوع از فیلتر ها در بازار ها موجود می باشد که عبارتند از : دیاتمایت (ذرات ظریف و ریز سیلیسی که از بقایای نوعی جلبک به دست می آیند ) و فیلتر های ماسه ای یا شنی .

تا زمان جنگ جهانی دوم ، در بیشتر تاسیسات از فیلتر های شنی استفاده می شد اما به تدریج فیلتر دیاتمایت جای آنها را گرفت. هر کدام از این فیلتر ها دارای معایب و محاسنی هستند که در شرح آنها بییشتر به این موارد پرداخته می شود.

  • فیلتر های ماسه ای
  • فیلتر های خاک سیلیسی

 فیلتر های ماسه ای

 

ماده صافی این فیلتر ها متشکل از ماسه الک شده یا خرده های کوارتز و خرده سنگ به عمق 36 اینچ (90 سانتی متر) می باشد.در فیلتر های شنی نتیجه مطلوب زمانی به دست می آید که اندازه ذرات ماسه 0.4 میلیمتر و با ضریب یکنواختی 1.75 باشد. ماسه های درون فیلتر باید از خاک رس، مواد ارگانیک و مواد قابل انحلال شسته شود . در بالای سطح بستر ماسه، باید یک فاصله آزاد تقریبا 18 اینچی ( 50 سانتی متری) ایجاد نمود تا هنگام پس شویی ( back wash بک واش ) کردن  فیلتر ها از هدر رفتن زیاد از حد ماده صافی جلوگیری کرد. فیلتر های شنی ممکن است افقی یا عمودی ساخته شوند ولی در هر دو صورت جهت جریان آب در هنگام تصفیه از بالا به پایین و هنگام پس شویی ( back wash بک واش ) از پایین به بالاست . بدون یک ماده منعقد کننده، صافی ماسه ای، فقط برای جدا کردن مواد جامد درشت از آب در گردش موثر است. اما در صورت اضافه کردن یک ماده منعقد کننده، ماسه، صافی بسیار موثری خواهد شد که جهت جدا کردن مواد جامد معلق و باکتری ها برای یک تصفیه خوب مناسب می گردد. آلوم (سولفات آلمینیوم )، ماده منعقد کننده معمول، قبل از فیلتر به داخل آب استخر تزریق می شود تا به خوبی مواد معلق آب را منعقد نموده و آن ها را به اجزا بزرگتری که به راحتی توسط فیلتر جدا می گردند، تقسیم نماید. وقتی ماده منعقد کننده به آب اضافه شود، در اثر واکنش مواد قلیایی آب، یک ماده رسوبی غیر قابل انحلال ژله مانند موسوم به فلاک تشکیل می شود. فلاک، مواد خوب تقسیم شده مواد ارگانیک، ترکیبات رنگی و باکتری ها را به خود جذب کرده و به دام می اندازد. غربال ماسه ای فیلتر، این فلاک را از آب جدا می کند و نتیجتا آب زلال و تمیز از فیلتر خارج می گردد. یک مدت معین برای انجام واکنش شیمیایی باید قائل شد. در غیر این صورت ممکن است فلاک در داخل استخر تشکیل گردیده و آب را کدر کند. بنابراین آلوم را باید طوری به مخزن مکش وارد کرد که فرصت لازم برای تشکیل فلاک موجود باشد. آلوم PH آب استخر ار پایین می آورد، چرا که یک ترکیب اسیدی بوده و با ترکیبات قلیایی در داخل آب استخر واکنش های شیمیایی صورت می دهد. این شاخص PH  که جهت اندازه گیری خاصیت اسیدی آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد باید بین 7 تا 7.6 ثابت نگه داشته شود تا تیزی آب ، چشم را ناراحت نکند و اندام های مخاطی را تحریک نکند. در چنین تاسیساتی باید جهت ثابت نگه داشتن PH  مطلوب به آب قلیا اضافه کرد. این کار ممکن است با تزریق کربنات سدیم به خط آب جریانی فیلتر با خط مکش پمپ، توسط تغذیه کننده های شیمیایی یا محلول پاش ها صورت می گیرد و یا با قرار دادن بی کربنات قالبی مستقیما در داخل آب استخر عملی گردد. با استفاده از کلسیت به عنوان ماده صافی به جای ماسه، می توان اسیدیته ای را که استفاده از آلوم را ایجاب کند، خنثی نمود . کلسیت همچنان که خاصیت اسیدی آلوم را خنثی می کند، به تدریج تحلیل می رود و از آین رو باید وقت به وقت دانه های تازه کلسیت به صافی اضافه نمود. شدت جریان در فیلتر ماسه ای باید از 2 گالن بر دقیقه بر هر فوت مربع سطح فیلتر بیشتر نباشد. بیشترین استفاده ی فیلتر های شنی در استخر ها می باشد .

نصب فیلتر شنی:

جهت نصب دستگاه به شرح زیر عمل کنید:

1. ابتدا زیرسازی محکم و مناسبی برای دستگاه تهیه نمایید.

2. دستگاه را در مکان مذکور بطور تراز قرار دهید.

3. بعد از تعیین جای دستگاه مواد بستر( که می‌تواند سیلیس و انتراسیت باشد) را در داخل تانکر می‌ریزیم. آنگاه دریچه ورودی را محکم می‌بندیم، سپس لوله ورودی و خروجی آب را به دستگاه نصب می‌کنیم.

طریقه راه اندازی فیلتر شنی :

بعداز نصب دستگاه جهت را اندازی آن، به شرح زیر عمل کنید:

1. مابع کلر را به طریقه زیر تهیه و از طریق دریچه ورودی به داخل فیلتر(بر روی بستر) می‌ریزیم. به ازاء هر مترمکعب از حجم تانکر 15 گرم پودر کلر 70%) را در آبی به حجم 10 حل می‌نماییم و در داخل تانکر می‌ریزیم.

2. هواگیری :جهت کار کرد بهتر فیلتر باید آن را هواگیری نمود. برای اینکار شیرهای شماره 1و3 را باز نموده و مابقی را می‌بندیم تا آب از مسیر پائین وارد مخزن شود وهوای موجود در میان بستر را به طرف بالا هدایت نماید و سبب تخلیه هوای بستر گردد.

3. سپس هواگیری رادوباره ادامه می‌دهیم تا کلر موجود در فیلتر تمیز گردد.

4. کارکرد عادی: شیر شماره 1 و سپس شیر شماره 3 را می‌بندیم و شیرهای شماره 2 و4 را به ترتیب باز می‌کنیم.

زمان شستشوی فیلتر شنی:

جهت معین کردن زمان شستشو، می‌توان بر حسب تجربه از اختلاف فشار سنجهای موجود بر روی ورودی و خروجی دستگاه استفاده نمود

شستشوی فیلتر شنی:

بر حسب مقدار مواد معلق موجود در آب و دبی ورودی، بعد از مدتی بستر دستگاه اشباع می‌گردد. در این موارد اپراتور دستگاه به شیوه زیر عمل نماید:

1. بستن کلیه شیرها

2. شستشوی اولیه فیلتر: باز کردن شیرهای یک و سه

3. شستشوی ثانویه فیلتر: باز کردن شیرهای دو و پنج)

4. کارکرد عادی فیلتر: باز کردن شیرهای دو و چهار

نگهداری فیلتر شنی:

1. حداقل دمای محل نصب و نگهداری دستگاه باید بیشتر از 4 درجه سانتیگراد باشد.

2. به شستشو و احیاء بستر دستگاه توجه لازم گردد.

3. در طی حمل و نقل دستگاه احتیاط کامل و لازم صورت بگیرد.

4. به اطلاعات فنی دستگاه مثل فشار و دبی کار توجه شود.

5. بستن سریع شیر فلکه بعد از خروجی دستگاه می‌تواند باعث صدمه زدن به دستگاه گردد. لذا از این کار جلوگیری به عمل آوردید.

6. از سفت نمودن بیش از حد لوله و اتصالات دستگاه خودداری نمایید.

7. بطور مستمر شیر چندکاره را کنترل و سرویس نمایید.

8. هنگام نصب دستگاه توجه داشته باشید که محل قرار گرفتن پایه‌ها بر روی زمین محکم باشد. تا از فرو رفتن آنها در زمین و در نتیجه فشار بر روی لوله‌های ورودی و خروجی جلوگیری به عمل آید.

9. حبس هوا در بستر دستگاه سبب اتلاف ذرات بستر می‌گردد. لذا به تخلیه هوا در هنگام راه‌اندازی دستگاه توجه خاصی نمایید.

10. در صورتیکه فیلتر در ایام تابستان بیش از سه روزبدون تخلیه آب باقی بماند، لازم است قبل از ورود فیلتر به مدار، شستشوی آن مورد توجه قرار گیرد. اگر به خاطر عدم وجود آب کافی امکان شستشو نباشد، در آن صورت لازم است که فیلتر قبل از ورود به مدار ابتدا از آب خالی گردیده دوباره از آب پر گردد. و به مدت سه دقیقه یا بیشتر شستشوی فیلتر صورت بگیرد.

11. دستگاه را مکانی سرپوشیده نصب و نگهداری نمایید.

 

 

 

 بخش‌های دیگر